Jsou mobilní telefony skutečně přínosem?


Dnes má mobilní telefon každý, od malého dítěte až po starou babičku. A je poměrně jasné, proč. Stačí se jen podívat na možnosti, které nabízí, a okamžitě pochopíme, proč se tak raketově rozšířil. A vzhledem k tomu, že se přidávají stále nové a nové funkce, je jasné, že bude populární i nadále. Ovšem za jakou vlastně cenu? Většina lidí si totiž neuvědomuje, že zde nejsou jen pozitiva. Jistě, nelze popřít, že mít možnost kdykoliv zavolat, pokud budeme potřebovat pomoci, nebo naopak kontaktovat svého blízkého, pokud se o něj budeme bát (například pokud se dítě zdrží venku), je rozhodně velká.

mobil máme vždy u sebe

Mnoha lidem už zachránilo život, že si mohli takto zavolat o pomoc, když se jim stala například nehoda. Nemuseli tak čekat, kdy například někdo projde kolem, a doufat, že onen člověk zaběhne k nejbližší telefonní budce. Právě to je ostatně důvodem, proč veřejné telefonní budky prakticky zmizely, a najdeme je pouze v pravidelných intervalech u dálnic či v tunelech. Zkrátka se počítá s tím, že každý má mobilní telefon, a tak budku nepotřebuje – a ve většině případů se tento předpoklad potvrdí. Ovšem nelze zastírat, že pod vším tím dobrým se skrývají i určité nevýhody, které se příliš neuvědomujeme.

mobil se sluchátky

V první řadě to, že jsme neustále dosažitelní, znamená, že nám může kdykoliv kdokoliv zavolat. Nemáme tedy chvilku „pro sebe“, kdy si můžeme být jisti, že nebudeme nijak rušeni. To samozřejmě působí na psychiku člověka. Dále jelikož nám nabízí i přístup k internetu a mnoha dalším věcem, znamená to, že neustále zaměstnáváme svůj mozek. Přestali jsme například při čekání na autobus jen tak sedět a nechat myšlenky plout. Namísto toho například prohlížíme sociální sítě, a to pro nás také není zrovna dobré. V neposlední řadě je tu fakt, že moderní mobilní telefony, zvláště pokud máme zapnutá data, v podstatě slouží jako sledovací systém. A s tím také mnoho lidí nesouhlasí.