Vltava je nejoblíbenějším vodáckým terénem v České republice, prokazují to tisíce vodáků, kteří splouvají řeku během prázdninového období, a v této době je zde takový mumraj, že je někdy obtížné se ubytovat v kempu a nalézt zde místo k táboření. Kupříkladu je známo, že v Rožmberku nad Vltavou bylo v roce 1995 napočítáno 1500 platících osob, přičemž kapacita kempu je sotva třetinová.
Z tohoto důvodu doporučujeme splouvat Vltavu na konci srpna nebo v červnu, kdy se řeka více vylidní a je tu víceméně klid.
Mít pro sebe dostatečně volný prostor je důležité zejména pro rafty, které jsou širší a hůře obratné při vyhýbání se překážkám, ale na druhou stranu jsou více stabilní a máte tu pocit, že splouváte řeku spíše v tanku, než na vratké kánoi. Rafty na Vltavě však přináší vodákům dokonalou recesi a ti tu také mají více času i prostoru pro pozorování okolní krajiny a obdivování přírody, která je na horním toku této řeky skutečně fantastická. Právě pro přírodní krásy je Vltava natolik oblíbeným říčním koridorem, že tudy rádi projíždí i cyklisté na kolech a pěší turisté, kteří s oblibou fotografují některá místa, například Rožmberk nad Vltavou, Vyšší Brod, krytou lávku v Novém Spolí, jez u Jelení lávky nebo u Mrázkova mlýna v Českém Krumlově a také říční meandry nedaleko zříceniny hradu Dívčí Kámen.
Pokud se vypravíte na Vltavu s raftem z půjčovny, ta se postará o jeho přepravu, stačí se domluvit na termínu a místu předání lodi a vybavení, a pak už vás čeká jen balení věcí a rozhodování o tom, jak rozdělit program pobytu na Vltavě na jednotlivé dny. Doporučujeme využít několika dnů k odpočinku a k prohlídce města Český Krumlov a k návštěvě klášterů ve Vyšším Brodě a ve Zlaté Koruně. Zajímat by vás mohl i hrad Rožmberk nad Vltavou i zřícenina hradu Dívčí Kámen. A pokud chcete doplout až do Českých Budějovic, i tam je celá řada zajímavých míst.