VÅ¡e zaÄalo pokusem jistého ruského vÄ›dce. Ten pÅ™emÃtal nad tÃm, jak se lidem podaÅ™ilo domestikovat psy, a rozhodl se tento proces zopakovat s jiným druhem psovité Å¡elmy. Zvolil si liÅ¡ku, neboÅ¥ je relativnÄ› snadné o ni peÄovat a navÃc je již dlouho chována v zajetÃ.
Â
Pokud probÃhal tak, že vždy vybÃral jedince, kteřà byli k lidem nejpřátelÅ¡tÄ›jÅ¡Ã, a ty pářil mezi sebou. Po nÄ›kolika generacÃch se mu pak skuteÄnÄ› podaÅ™ilo vyÅ¡lechtit zvÃÅ™ata, která mÄ›la k lidem podobný vztah jako psi. A tak nenà divu, že tyto domestikované liÅ¡ky zaÄaly být nabÃzeny jako domácà mazlÃÄci.
Â
Â
Navzdory jejich roztomilému vzhledu se vÅ¡ak neuchytily. Ukázalo se totiž, že vrozená plachost je jen jednÃm z problémů, který liÅ¡kám bránà v tom, aby se usÃdlily v naÅ¡ich domovech. A s žádným z tÄ›ch ostatnÃch se toto křÞenà nevypořádalo.
Â
V prvnà řadÄ› je to typický liÅ¡Äà zápach. JistÄ›, lze si na nÄ›j zvyknout, avÅ¡ak buÄte pÅ™ipraveni na to, že na vás ostatnà budou koukat skrz prsty. To je také jeden z důvodů, proÄ vÄ›tÅ¡ina tÄ›ch, kteřà liÅ¡ku chovajÃ, ji má ve venkovnÃm výbÄ›hu.
Â
Â
To také souvisà s dalÅ¡Ãm problémem – je prakticky nemožné je nauÄit se venÄit, aÅ¥ už jako psy venku nebo jako koÄky na koÄiÄà záchod. Za zdaleka nejlepÅ¡Ã lze považovat zhruba 70% úspěšnost, a to je pro běžného ÄlovÄ›ka velmi málo. A asi nikomu z nás se nechce neustále uklÃzet loužiÄky, nehledÄ› na Å¡kody, které agresivnà moÄ napáchá na nábytku, koberci Äi linoleu.
Â
Pak zde máme také fakt, že liÅ¡ky majà skuteÄnÄ› velké množstvà energie. Když k tomu pÅ™idáme téměř koÄiÄà atletické schopnosti, je jasné, že se jedná o recept na trable. Je potÅ™eba ji nÄ›jak zamÄ›stnat, a to nejen psychicky, ale také fyzicky. A to nenà nÄ›co, na co by byla vÄ›tÅ¡ina lidà pÅ™ipravena.
Â
Proto ani domestikace liÅ¡kám nepomohla k tomu, aby se dostaly do naÅ¡ich domovů. Ale kdo vÃ, možná se dalÅ¡Ãm chovem podařà výše uvedené potÞe odstranit.